Dnia 11 maja 2017r. w ramach Tygodnia Bibliotek „Biblioteka–Oczywiście” odbyły się dwa spotkania autorskie z Janem Hyjkiem: pierwsze zorganizowano dla dzieci z Przedszkola Maciuś, podczas którego maluchy dowiedziały się jak powstaje książka, ile czasu potrzeba na jej napisanie, pisarz w sposób humorystyczny opowiedział co jest potrzebne do czytania, a także zachęcił dzieci do korzystania z książek, drugie z gimnazjalistami.
W tym dniu uhonorowano najaktywniejszych czytelników nagrodą w postaci książki oraz dyplomem Aktywnego Czytelnika Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.
Przyznano nagrody książkowe i dyplomy wśród grup czytelniczych:
- „Dzieci, którym czytają rodzice”: Wiktoria Frankowska, Marcel Rejek, Piotr Krawczyński, Robert Król,
- „Uczniowie szkół podstawowych”: Magdalena Owczaryszek, Antoni Szczotka, Jagoda Woźna, Jakub Raczkiewicz,
- „Młodzież gimnazjalna”: Sandra Zaremba.
W tym dniu autor spotkał się także z młodzieżą szkół gimnazjalnych,
Prowadzone przez autora spotkanie czytelnicze było niezwykle dynamiczne. Przybyłej tego dnia młodzieży, pisarz zaprezentował swoje książki: „Nie oglądaj się wstecz”, „Koła czasu”, „Zbudzone zmilczenia” oraz „Sporna śliwka”, za którą otrzymał wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach na powieść dla dzieci.
Opowiedział o swoim dzieciństwie, dorastaniu, dążeniu do określonego celu drobnymi krokami, a także o swoich rozlicznych pasjach i talentach – muzyce, rzeźbie i lotnictwie. Autor zaprezentował grę na gitarze oraz na trąbce. Młodych ludzi zafascynował prawdziwy spadochron, przywieziony przez autora oraz strój pilota. Ze zdumieniem oglądali rzeźbę wykonaną z drewna przez pisarza – kompozytora.
Jan Hyjek urodził się w 1957 roku w Gnieźnie. W 1976 debiutował tekstami satyrycznymi w Programie III Polskiego Radia oraz w „Powtórce z rozrywki” jako autor tekstów, kompozytor i wykonawca piosenek. Koncertował w klubach studenckich, początkowo nawet z zaprzyjaźnionym zespołem Krzysztofa Myszkowskiego „Starym Dobrym Małżeństwem”. Na przełomie lat 1970 – 1980 napisał pierwsze piosenki. W przeciągu lat jego piosenki śpiewali: Krzysztof Myszkowski, Justyna Szafran, Ewa Głowacka – Fierek, Beata Nykiel, Tadeusz Szukała oraz wielu innych. Nie obcy był mu ruch teatralny – prowadził wiele grup teatralnych oraz wystawiał własne sztuki.
Tekst: Marlena Nabzdyk, zdjęcia: Mateusz Jędrzejak