11 – 13 października 2021
Zapraszamy na wydarzenie dla młodzieży i o młodzieży. Na festiwal złożą się wykłady i zajęcia warsztatowe w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki. Chcemy, by to właśnie młodzi ludzie przez 3 dni festiwalowe byli w centrum zainteresowania dorosłych, pracujących z nimi.Cele:
- wspieranie twórczości młodzieży, motywowanie ich do działania i polepszenie samopoczucia w kontekście długotrwałej izolacji;
- poszerzenie wiedzy i umiejętności grona bibliotekarzy i edukatorów z zakresu pracy z młodzieżą;
- promowanie czytania jako formy wspierającej rozwój w szeroko pojętym znaczeniu.
Adresaci: młodzież 14+, bibliotekarze, bibliotekarki, nauczyciele, edukatorzy
Forma: Festiwal odbędzie się w formie on-line. Na część wydarzeń obowiązują zapisy, pozostałe będą transmitowane na żywo na kanale YouTube WBPiCAK.
Program:
11 października (poniedziałek)
10.00 – 10.15 / otwarcie mikrofestiwalu
10.15 – 11.30 / O czym opowiadają gry cyfrowe (oprócz zabijania)? – dr hab. Tomasz Z. Majkowski
Gry cyfrowe uchodzą z jednej strony za metodę bezproduktywnego trwonienia czasu, z drugiej – za trudno pochwytne zagrożenie, które może powodować agresję u młodszych odbiorców, z trzeciej natomiast za pożyteczne narzędzie edukacyjne.
Jednocześnie ta forma kulturowa, bardzo niejednorodna i zróżnicowana wewnętrznie, staje się w XXI wieku najważniejszym medium poznawania fabuł, a zatem i świata.
W czasie spotkania prowadzący zwróci uwagę na sposób, w jaki sposób niektóre gry cyfrowe pobudzają wyobraźnię, empatię oraz wrażliwość społeczną i artystyczną, wykorzystując w tym celu unikatowe właściwości tego medium. A także – skąd bierze się w nich upodobanie do przestawiania scen przemocy, budzących ekscytację użytkowników i zatroskanie edukatorów.
Adresaci: wykład otwarty – osoby prowadzące DKK, bibliotekarze /-rki pracujące z młodzieżą, nauczyciele /-ki i inni zainteresowani.
Miejsce: transmisja na kanale YouTube WBPiCAK (link do transmisji)
11.30 – 13.00 / Inteligencja niejedno ma imię! – Marcin Mołoń, Tomasz Kobylański (Self); zajęcia warsztatowe
Głównym motywem zajęć będzie wsparcie młodzieży w trudnym czasie izolacji i tuż po nim. Prowadzący skupią się na kompetencjach autokreatywnych młodzieży, wzmocnieniu ich potencjału, wskażą źródła inspiracji, opowiedzą o inteligencji wielorakiej Gardnera.
Adresaci: młodzież
Miejsce: platforma ClickMeeting; grupa zamknięta
12 października (wtorek)
10.00 – 11.30 / Jakim jestem Liderem? Zarządzanie zespołem młodzieży oparte na relacji – Marcin Mołoń, Tomasz Kobylański (Self); wykład z elementami warsztatów
Prowadzący opowiedzą, jak pracować z grupą, jak nią zarządzać, aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Poruszą zagadnienia ról grupowych oraz poczucia bezpieczeństwa, które jest kluczowe w pracy z grupą.
Adresaci: moderatorzy młodzieżowych DKK, bibliotekarze pracujący z młodzieżą
Miejsce: platforma ClickMeeting, grupa zamknięta
Zapisy: liczba miejsc ograniczona, formularz zgłoszeniowy
13 października (środa)
10.00 – 11.00 / Warsztaty kreatywnego pisania – Joanna Jagiełło; zajęcia warsztatowe dla młodzieży na platformie ClickMeeting; grupa zamknięta
Uczestnicy wspólnie będą trenować wyobraźnię, umiejętność obserwacji i ich zapisu. Ćwiczenia zostały przygotowane przez prowadzącą tak, by każdy stworzył tekst. Jednym z celów warsztatów jest wzmocnienie pewności siebie.
Adresaci: młodzież
Miejsce: platforma ClickMeeting; grupa zamknięta
17.00 – 17.45 / To nie jest kraj dla komiksiarzy – Łukasz Kowalczuk;
Chcesz tworzyć komiksy? Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale może być łatwiej niż myślisz! – Pisarz przedstawi kilka fundamentalnych zasad, które pozwalają młodym autorom zacząć, a tym bardziej doświadczonym nie zniechęcać się i kontynuować. Ponadto opowie o tym, dlaczego (przynajmniej na początku) warto wydawać swoje dzieła samemu.
Adresaci: spotkanie otwarte
Miejsce: transmisja kanał YouTube WBPiCAK (link do transmisji)
17.45 – 18.00 / zakończenie festiwalu – Anna Sabiłło, Małgorzata Bochińska (WBPiCAK)
Pump the Pop – aktywność dla Internautów
Na FB Wypożyczalnia WBPiCAK codziennie zamieszczamy 1 cytat z książek, które czyta młodzież. Internauci komentują je własnym zdjęciem zrobionym komórką, które według nich ilustruje dany cytat.
Wybierzemy i nagrodzimy 3 najtrafniejsze ilustracje.
Nasi goście:
Joanna Jagiełło – uznana i nagradzana autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych odbiorców. Przede wszystkim pisze, ale także gra na gitarze, komponuje piosenki, maluje.
Łukasz Kowalczuk – jeden z najciekawszych twórców komiksowych w Polsce. Pisarz, rysownik, wydawca, prowadzi warsztaty. Razem ze Stacją Kultury – Biblioteką w Rumii organizuje festiwal komiksowy Rumia Comi Con.
dr hab. Tomasz Z. Majkowski – groznawca, badacz kultury i literatury popularnej, kieruje Ośrodkiem Badań Groznawczych (Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ). Zajmuje go także fantastyka w literaturze i mediach audiowizualnych, kultury fanowskie i nowe media.
Marcin Mołoń i Tomasz Kobylański (Centrum Szkoleniowo-Terapeutyczne Self) – psychoprofilaktycy, socjoterapeuci, pedagodzy, certyfikowani coachowie, na co dzień pracują z młodzieżą i pomagają rozwiązywać im problemy.
Osoby do kontaktu:
Anna Sabiłło, tel. 61 66 40 861, e-mail: anna.sabillo@wbp.poznan.pl
Małgorzata Bochińska, tel. 61 66 40 861, e-mail: malgorzata.bochinska@wbp.poznan.pl
Wydarzenie w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki 2021, realizowane przez WBPiCAK.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.