W programie:
Teatr Kamishibai
Zajęcia z teatrzykiem japońskim dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Słowo Kamishibai pochodzi z języka japońskiego i oznacza: kami – papier, shibai – sztukę. Nazwę tę interpretuje się więc jako „teatr obrazkowy”, „sztuka papierowa”, „teatr ilustracji”.
Najważniejszym elementem teatru jest drewniana skrzynka butai, składająca się z dwóch lub trzech części otwieranych w kierunku widza (drzwiczek).
Prowadzenie: Marlena Nabzdyk
Szkoła kaligrafii - warsztaty
Zapraszamy na warsztaty kaligrafii poświęcone sztuce pisania. Zajęcia pozwolą Wam wypróbować swoich sił w posługiwaniu się narzędziami literniczymi. Będziemy odkrywać tajemnice kroju średniowiecznej uncjały, która będzie pierwszym etapem do wejścia w świat liter – w kontekście historycznym jak i warsztatowym .
Wprowadzimy Was w świat pięknego pisma, pokażemy krok po kroku, jak trzymać pióro maczane, jak kreślić pierwsze kształty i jakie narzędzia wybrać na początek.
Kaligrafia to najprostszy i powszechnie dostępny trening naszego mózgu. Praktykowanie pisania wpływa na procesy uczenia się, poznawania, rozwój wyobraźni i pamięci. Kryje w sobie wiele celów wychowawczych i rozwojowych.
Prowadzenie: I. Yoshida z Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. Ryohu Umedy w Łodzi.
Pod lecącym żurawiem – warsztaty składania origami
Origami jest starą sztuką tworzenia figurek z papieru. Korzenie tej sztuki sięgają Starożytnych Chin, w których narodziła się ona wraz z wynalezieniem papieru.
Początkowo sztuka ta była dostępna dla bogatych dworzan. Rozkwitała wraz z upowszechnianiem się papieru, jego produkcją nowymi i nowoczesnymi technologiami.
Dopiero po drugiej wojnie światowej trafiła do Ameryki i Europy.
Obecnie metodą origami tworzy się formy przestrzenne, również płaskie. Do tych ostatnich wykorzystuje się koła i kwadraty.
Na warsztatach nauczymy się kilku najpopularniejszych figur pod okiem rodowitego Japończyka.
Prowadzenie: I. Yoshida z Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. Ryohu Umedy w Łodzi.
Yukata – kimono nie tylko dla Japonek.
Kimono jest jednym z najbardziej kultowych symboli Japonii, a jego kolory i wzory są przykładem japońskiej wrażliwości kulturowej i estetyki. Powstało w dalekiej przeszłości jako rodzaj bielizny o nazwie ko-sode (dosł. „krótki, mały rękaw”, „małe otwory w rękawie”). Ubraniem zewnętrznym, bogato barwionym i haftowanym, stało się w okresie Muromachi (1392–1573). Współcześnie nosi się je wyłącznie na specjalne okazje, takie jak: wesela, ceremonie parzenia herbaty, oficjalne tradycyjne imprezy i pogrzeby. Odpowiedni styl i kolor kimona zależy od okazji, wieku i stanu cywilnego noszącej je osoby.
Podczas Dnia Japońskiego w naszej bibliotece nauczymy się jak zakładać kimono Yukata - rodzaj lekkiego stroju, wykonanego z bawełny, używanego w dawnych czasach w Japonii jako strój domowy i kąpielowy, przy udawaniu się do publicznej łaźni. Obecnie, jego wykorzystanie jest znacznie szersze. Noszony jest w czasie letnich świąt, festiwali i różnorodnych imprez.
Prowadzenie: I. Yoshida z Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. Ryohu Umedy w Łodzi.
Tomadachimanga dla każdego
Pod japońskim słowem „manga” kryje się pojęcie komiksu, natomiast terminem „anime” określa się japońskie filmy animowane. Manga i anime są coraz bardziej popularne — komiksy dostępne są nie tylko w popularnych sklepach z książkami, ale również w publicznych bibliotekach, natomiast anime obejrzymy nawet na Netflixie czy CDA. Zarówno manga, jak i anime mogą być nietypową formą dla nas Polaków, jednakże jest to świetna okazja na zrozumienie innego kręgu kulturowego i zapoznanie się z tamtejszymi zwyczajami.
Prowadzenie: Anna Szyndrowska, Łucja Jędrzak
Uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego
pt. ”Podróż po Japonii”, wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom z Miasta i Gminy Krotoszyn, w kategoriach wiekowych: klas I-III, IV-VI
Pokaz karate
JKA w wykonaniu Martyny Kaj wraz z karatekami z klubu KS KROTOSZ, który cechuje się przede wszystkim wzajemnym szacunkiem. OSS!
Prowadząca: Martyna Kaj - wielokrotna Mistrzyni Polski oraz brązowa medalistka Mistrzostw Europy. Karate to jedna ze sztuk walki wywodząca się z Japonii i rozprzestrzeniana na całym świecie przez wiele lat.
Herbaciany zakątek Matcha
Historia matchy wywodzi się z Japonii i sięga aż XIII wieku. Buddyjscy mnisi odkryli, że wywar z tej herbaty pozwala na lepszą koncentrację przez długi czas. Obecnie matcha to również kultura tego kraju, a ją samą stosuje się jako składnik napojów oraz wypieków. Herbatę matche można wykorzystywać na wiele sposobów w kuchni oraz w kosmetyce. W Herbacianym zakątku Matchy zaprezentujemy sposób jej przyrządzania oraz opowiemy do czego jeszcze można ją wykorzystać.
Prowadzenie: Anna Szyndrowska, Łucja Jędrzak
Odkrywanie Wysp Japońskich - Podróż przez magiczny archipelag - Spotkanie z podróżnikiem i pisarzem Piotrem Milewskim.
Autor zabiera uczestników w podróż przez magiczny archipelag Wysp Japońskich. Odwiedzimy tętniącą życiem stolicę Tokio, piękne Kioto, niezapomnianą Hiroszimę, świętą Miyajimę i wiele innych miejsc. Porozmawiamy o niezwykłej przyrodzie, religiach, rytuałach i zwyczajach. A także o japońskiej duszy.
Wydarzenia towarzyszące:
– Sushi od podstaw - Restauracja Maffi Sushi - pokaz
– Wystawa multimedialna miasta partnerskiego – Okinoshimy
– Wystawa lalek japońskich
– Wystawa prac pokonkursowych "Podróż po Japonii"
– Wystawa kimon japońskich