Festiwal Japoński to wydarzenie obok którego nie można było przejść obojętnie. Wydarzenie zorganizowane zostało wraz z Burmistrzem Krotoszyna pod patronatem honorowym Ambasady Japonii.
Już od wczesnych godzin, najmłodsi mogli zapoznać się z Teatrzykiem Kamishibai i wysłuchać bajki pt. „Słowik” Hansa Christiana Andersena. Następnie przymierzali Kimona i Yakuty (tradycyjne japońskie stroje).
Podczas warsztatów z kaligrafii, sensei Masakatsu Yoshida z Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. prof. Ryochu Umedy w Łodzi zaprezentował młodzieży sposoby posługiwania się narzędziami literniczymi. Kaligrafia japońska stanowi wyjątkowy element kultury Dalekiego Wschodu, kultywowany od wielu wieków.
Następnie sensei Masakatsu Yoshida wprowadził uczestników w świat Origami, które jest starą sztuką tworzenia figurek z papieru. Korzenie tej sztuki sięgają starożytnych Chin, w których narodziła się ona wraz z wynalezieniem papieru.
Uczennice Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie kierunek fryzjerstwo
z innowacja kosmetologiczną, przeprowadziły instruktaż fryzur i makijażu w stylu japońskim. Wkrótce po tym wzięły udział w pokazie, a tuż po nim wykonywały fryzury przybyłym gościom.
Można było także wziąć udział w spotkaniu klubu Tomadachimanga, by dowiedzieć czym jest manga i anime.
Była to świetna okazja na zrozumienie innego kręgu kulturowego i zapoznanie się z bohaterami japońskich komiksów.
W tym samym czasie mogliśmy dowiedzieć się od Barbary Yoshida jak zakładać kimono Yukata. Jest to rodzaj lekkiego stroju, wykonanego z bawełny, używanego w dawnych czasach w Japonii jako strój domowy. Obecnie,
jego wykorzystanie jest znacznie szersze. Noszony jest w czasie letnich świąt, festiwali i różnorodnych imprez.
Dla koneserów kuchni japońskiej firma Mafii Sushi z Krotoszyna przygotowała pokaz „Sushi od podstaw”. Można było też spróbować tradycyjnej zielonej herbaty Matcha. W tym miejscu dziękujemy serdecznie Sieci Instytutów Kosmetycznych i Spa Yasumi za wsparcie finansowe.
Festiwalowi towarzyszyły wystawy japońskich lalek, kimon, oraz zdjęcia i film o mieście partnerskim Okinoshima.
Oficjalnego otwarcia dokonała Dyrektor biblioteki Ewa Bukowska, po której wystąpił Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek, przytaczając kilka słów na temat japońskiego miasta Okinoshimy. W trakcie otwarcia wręczono nagrody uczestnikom konkursu pt. Podróż po Japonii. Prace, które wpłynęły na konkurs można obejrzeć w Galerii
pod lemurem, I piętro. Na zakończenie obejrzeliśmy pokaz karate w wykonaniu KS Krotosz.
Całość imprezy zakończyło spotkanie z podróżnikiem Piotrem Milewskim, który zabrał słuchaczy w samo centrum Tokio i okolicznych miast. Przybliżył kulturę i zwyczaje Kraju Kwitnącej Wiśni, a także opowiedział o niezwykłej przyrodzie, religiach i rytuałach.
Zdjęcia: KBP
Tekst: Anna Szyndrowska