W ramach Tygodnia Bibliotek 2023 odbył się w bibliotece wernisaż obrazów księdza Michała Ostafińskiego pt. „Kolory nadziei”.
Artysta przygodę z malowaniem rozpoczął już w szkole podstawowej, kiedy to zaczął uczęszczać na zajęcia koła plastycznego prowadzone w Sycowskim Domu Kultury.
Brał udział w konkursach plastycznych na poziomie gminnym, powiatowym, oraz ogólnopolskim, w których odnosił liczne sukcesy.
W roku 2009 zajął I miejsce w województwie dolnośląskim w konkursie plastycznym „Tęcza”.
W roku akademickim 2009/2010 studiował malarstwo na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym UAM w Kaliszu.
W roku 2010 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej, które ukończył w roku 2016.
W pracy magisterskiej obok tematu trynitarnej koncepcji człowieka w ujęciu św. Augustyna poruszał temat ikony Trójcy Świętej autorstwa Andrzeja Rublowa.
W roku 2015 odbywał roczną praktykę diakońską w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu.
Po święceniach kapłańskich został skierowany jako wikariusz do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, po roku pracy duszpasterskiej ustanowiony rezydentem tejże parafii ze względów zdrowotnych.
Na wstępie dyrektor Ewa Bukowska powitała na wernisażu gości, którzy zaszczycili nas swą obecnością: Naczelnika Wydziału Promocji i Współpracy przy UM w Krotoszynie Mariolę Koczorowską, Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie Przemysława Wójcika, Jego Ekscelencję ks. Biskupa Diecezji Kaliskiej Damiana Bryla, ks. Profesora UAM dr hab. Prodziekana Wydziału Teologicznego w Poznaniu Mieczysława Polaka, ks. proboszcza prałata Aleksandra Genderę, dyrektora Wydziału Katechetycznego ks. kanonika Jarosława Powązkę, Notariusza Kurii i Rzecznika Prasowego diecezji kaliskiej ks. Przemysława Kaczkowskiego, Prezesa Towarzystwa św. Marka w Sycowie Renatę Wojciechowską, nauczyciela plastyki ks. Michała z czasu gimnazjum Bogusławę Kornatko, Rodzinę i Przyjaciół ks. Michała, przedstawicieli mediów diecezjalnych: Radia Rodzina i dwutygodnika „Opiekun” i lokalnych oraz właścicieli Cukierni Łyskawa, sponsora Słodkiego Stołu.
Swoim śpiewem spotkanie uświetniła Schola Benedictus w składzie: Lucyna Płochecka, Aleksandra Pilch, Katarzyna Sobańska, Justyna Płochecka, Maciej Maciejewski, Krzysztof Kurzawa, Kacper Kurzawa i Jakub Stasiak. Powstała ona przy krotoszyńskiej Bazylice Mniejszej z inicjatywy młodych ludzi, którzy poprzez swój śpiew pragnęli angażować się w życie lokalnej wspólnoty parafialnej, a na wernisażu po raz pierwszy wystąpili w całkowicie odmiennym repertuarze niż na co dzień.
W drugiej części spotkania przygotowaliśmy dla uczestników niespodziankę: losowanie specjalnie przygotowanych reprodukcji.
Każdy uczestnik mógł zakupić reprodukcje obrazów z autografem artysty.
Na zakończenie można było podziwiać wystawione prace i porozmawiać z ich autorem.
Na spotkanie bardzo licznie przybyli mieszkańcy z całej kaliskiej diecezji. Panowała przyjemna atmosfera, a wydarzenie pozostanie na długo w naszej pamięci.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, a Cukierni Łyskawa za słodki dar serca.
Tekst: Beata Waleńska
Fot: Anna Szyndrowska