W sobotę, 13 maja 2023 roku bibliotekarze i sympatycy bibliotek powiatu krotoszyńskiego spotkali się na wspólnym wyjeździe studyjnym do Rogalina i Kórnika.
Rogalin znany jest z zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego hrabiów Raczyńskich: barokowo-klasycystycznego pałacu z galerią malarstwa oraz rozległym ogrodem w stylu francuskim, kościoła z mauzoleum oraz pomnikowych dębów rogalińskich, Lecha, Czecha i Rusa. Pałac w Rogalinie zbudowano w drugiej połowie XVIII wieku jako rodową siedzibę Kazimierza Raczyńskiego, pisarza koronnego, późniejszego starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac w Rogalinie nie ucierpiał na szczęście podczas II wojny światowej (nie licząc rozgrabionego wyposażenia wnętrz) i od 1949 r. zaczął pełnić funkcje muzealne. Eksploatacja sprawiła jednak, że już od lat 70. XX w. stopniowo przeprowadzane były prace renowacyjne i modernizacyjne różnych części rezydencji.
Ich finalnym etapem była rewaloryzacja rozpoczęta w 2012 r.
Przeprowadzono konserwację ok. 1 tys. obiektów (niemal 300 zabytkowych mebli, kilkudziesięciu obrazów, wielu żyrandoli, pieców i innych obiektów rzemiosła artystycznego), odtworzono pełne wyposażenie jednego z największych wnętrz pałacu – neorokokowej biblioteki z dębowymi szafami dekorowanymi bogatą snycerką. Warto także przypomnieć, iż Edward Raczyński (starszy) zgromadził w Rogalinie wspaniały księgozbiór, który stał się podstawą do utworzenia Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (1829), której był fundatorem.
W galerii obrazów można zobaczyć m.in. dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka oraz największy obraz w zbiorach Joannd’Arch Jana Matejki.
Następnie udaliśmy się do Kórnika, gdzie mogliśmy podziwiać zgromadzone w Arboretum gatunki drzew i krzewów. Liczące ok. 3 tys. gatunków i odmian drzew i krzewów jest jednym z największych w Europie Środkowej parków dendrologicznych. Wiele z okazów, często o imponujących rozmiarach, ma dzisiaj 130–180 lat, najstarsze rosnące drzewa to ok. 300-letnie lipy drobnolistne. Początki Arboretum to wiek XIX, kiedy to kolekcjonowanie drzew i krzewów zainicjował Tytus Działyński, przy okazji przebudowy zamku powiększył park i urządził go w stylu angielskim, nadając mu charakter parku krajobrazowego. Po ojcu arboretum przejął Jan Kanty Działyński, zgromadził imponującą kolekcję gatunków drzew i krzewów, szczególnie iglastych. Arboretum jest częścią Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.
W jednej z najstarszych budowli parkowych znajduje się Muzeum Dendrologiczne.
Z Kórnikiem związana jest poetka, Wisława Szymborka, lauretka Literackiej Nagrody Nobla (1996), która urodziła się na Prowencie, czyli folwarku (obszarze dworskim, który wówczas stanowił odrębną jednostkę administracyjną pomiędzy Kórnikiem a Bninem) położonym na południe od zamku w Kórniku, nad Jeziorem Kórnickim. Obecnie promenada przy jeziorze nosi imię Wisławy Szymborskiej.
W najbliższym sąsiedztwie dawnego domu Szymborskiej powstał pomnik kórnickiej noblistki.
Uchwałą Senatu RP X kadencji z 16 listopada 2022, rok 2023 ustanowiono „Rokiem Wisławy Szymborskiej”.
Źródła: Wikipedia ; Onet Podróże , @https://rogalin.mnp.art.pl/strona/zwiedzanie/
Tekst: WP
Zdjęcia: MW