W poniedziałek, 5 czerwca br. odbyło się w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera spotkanie autorskie z Danutą Chlupową, polską pisarką na stałe zamieszkałą w Czechach. Poza "Podróżą w niechciane" wydała między innymi "Bliznę", "Trzecią terapię" oraz "Organistę z martwej wsi". W roku 2017 gdyńska oficyna wydawnicza Novae Res postanowiła wyróżnić pisarkę w prestiżowym konkursie Literacki Debiut Roku za szczególnie imponującą pierwszą książkę z gatunku literatury pięknej. Czeska Polonia nagrodziła ją w tym samym roku w plebiscycie Tacy Jesteśmy 2017.
Pisarka mieszka na Śląsku Cieszyńskim – Zaolziu - Zamieszkuje tam wielu Polaków, wydawane jest czasopismo „Głos”, działają polskie biblioteki i szkoły. Termin „Zaolzie” powstał w okresie międzywojennym w wyniku polsko-czechosłowackiego konfliktu zbrojnego w 1919 i w konsekwencji arbitralnego podziału w 1920 dawnego habsburskiego Księstwa Cieszyńskiego, zamieszkanego w dużej mierze przez ludność polską.
Na spotkaniu autorka promowała swoją najnowszą powieść "Podróż w niechciane" - o strachu, ludziach, ucieczkach i powrotach. Danuta Chlupowa połączyła fikcję literacką ze wspomnieniami świadków tamtych lat.
Powieść powstała przy współpracy z Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie i Towarzystwem Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Jej akcja toczy się m.in. w Krotoszynie i nawiązuje do autentycznych wydarzeń: bombardowanie krotoszyńskiego pociągu ewakuacyjnego pod Kołem i losy krotoszynian, którzy je przeżyli.
Uczestnicy zadawali dużo pytań, gdyż rodziny wielu z nich pamiętają tamte tragiczne wydarzenia.
Tekst: Beata Waleńska
Zdjęcia: Anna Szyndrowska