W dniu 24 listopada 2023 r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbyła się druga edycja Festiwalu Japońskiego. Patronat Honorowym nad imprezą objęła Ambasada Japonii w Polsce.
W tym roku nasze miasto odwiedziła delegacja z Okinoshimy, miasta partnerskiego Krotoszyna.
Festiwal Japoński rozpoczął się od warsztatów tworzenia latawców, prowadzonych przez Barbarę i Masakatsu Yoshida. Uczestniczyły w nich dzieci ze SP nr 1 i z ZSS w Krotoszynie. Młodzież z I LO w Krotoszynie mogła poznać tajniki kaligrafii i pisania kanji.
Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek. Następnie wszyscy goście wysłuchali przemówień Akiry Tajimy, przedstawiciela Ambasady Japonii w RP oraz Kōsei Ikedy, Burmistrza Okinoshimy. Głos zabrali również Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Dariusz Rozum, prezes Towarzystwa Atletycznego Rozum. Po wyświetleniu występu zespołu ludowego z Okinoshimy uroczyście podsumowano zorganizowany dla dzieci konkurs plastyczny „Moja podróż do Japonii”.
Po oficjalnym otwarciu odbyły się warsztaty z techniki malowania tuszem, które prowadziła Barbara Yoshida. Suibokuga maluje się za pomocą czarnego tuszu, wody i specjalnego pędzla na papierze lub jedwabiu. Warsztaty zgromadziły uczestników w różnym wieku. Po warsztatach Masakatsu Yoshida w ciekawy sposób przedstawił znaczenie ryżu w kulturze Japonii. Tegoroczny Festiwal Japoński zakończył się wykładem dr Olgi Barbasiewicz, politolożki i japonistki, specjalizującej się w polityce zagranicznej Japonii oraz relacjach polsko-japońskich. Wykład „Przyjaźń polsko-japońska jako podstawa do budowania relacji dwustronnych, czyli o zabawnych wydarzeniach z historii relacji między Polską a Japonią” przybliżył zgromadzonym nieznane fakty z historii obu państw i połączony był z promocją książki „Ocaleni w Azji Wschodniej”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Klub podróżnika w krotoszyńskiej bibliotece” współfinasowanego przez Miasto i Gminę Krotoszyn w ramach otwartego konkursu ofert, a realizowanego przez Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw przy współpracy z Krotoszyńską Biblioteką Publiczną im. Arkadego Fiedlera.
Wszyscy odwiedzający tego dnia bibliotekę mogli także obejrzeć wystawy zorganizowane z okazji festiwalu. Na parterze wystawiono prace pokonkursowe konkursu plastycznego „Moja podróż do Japonii” oraz wystawę zdjęć z Okinoshimy i misji gospodarczej Miasta i Gminy Krotoszyn do Japonii w 2023 r.
Na I piętrze prezentowane są wyroby ze słomy ryżowej i flagi rybołówstwa morskiego ze zbiorów Barbary i Masakatsu Yoshida z Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. Ryochu Umedy w Łodzi.
W świat samurajów mogliśmy przenieś się dzięki wystawie „Samuraje – rycerze dawnej Japonii” z kolekcji Macieja Płotkowiaka, który zgromadził ciekawą kolekcję zbroi samurajskich, katan, mieczy i przedmiotów użytkowych.
Tekst: WP
Zdjęcia: KBP