Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach odbyło się wiele ciekawych imprez skierowanych zarówno do młodych jak i starszych czytelników.
8 maja z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek Burmistrz Krotoszyna Natalia Robakowska, Joanna Ziembinska-Szczurek z-ca Naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych przy UM w Krotoszynie, Przemysław Wójcik – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego spotkali się z bibliotekarzami i pracownikami KBP którym złożyli życzenia oraz podziękowali za pracę, krzewienie kultury i promocję czytelnictwa.
Po południu odbyły się „Warsztaty na dobry nastrój”. Zajęcia prowadziła Joanna Kędzierska z grupy „Poplątane” działającej przy naszej bibliotece. Pod jej kierunkiem powstały piękne pudełka tworzone metodą decoupage.
9 maja w Klubie „Maluszkowo” odbyło się spotkanie „Biblioteka miejscem dla każdego maluszka”. Naszą książnicę odwiedziły dzieci ze Żłobka „Kacper i przyjaciele”, które poznały nie tylko bibliotekę, ale aktywnie spędziły czas na Skwerku D-O-M podczas zabaw przygotowanych przez Akademię Ruchu zvINNA.
10 maja młodzi miłośnicy literatury należący do Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się z Adamem Buszkiem, który podczas „Poczty Poetyckiej” przekonywał uczestników warsztatów, iż posługując się wyobraźnią i wzorując się na twórczości innych można stworzyć np. komiks czy gazetę sportową.
W piątek 10 maja gościliśmy pisarkę Izabellę Frączyk. Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor biblioteki Ewa Bukowska, która przypomniała o idei obchodzenia Tygodnia Bibliotek. Przed spotkaniem autorskim wręczyliśmy dyplomy „Czytelnik na medal”. Nagrodzono w ten sposób 10 czytelników Działu dla Dorosłych, którzy systematycznie korzystają ze zbiorów biblioteki.
Izabella Frączyk, pisarka powieści obyczajowych, ma w swoim dorobku pisarskim 30 tytułów książek. Debiutowała w 2010 roku powieścią „Pokręcone losy Klary” (wznowionej później jako „Szczęście w nieszczęściu”).
Natomiast 13 maja Anna Paszkiewicz, autorka opowiadań dla dzieci, przekazała dzieciom jak ważne są słowa dobre, a jak wielką szkodę powodują słowa złe.
14 maja nastąpiło wręczenie tytułu „Najlepszego Czytelnika na Medal” Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzono Czytelników w trzech kategoriach.
Ogłoszenie wyników odbyło się podczas spotkania z Waldemarem Cichoniem, autorem przygód kota Cukierka.
Imprezom towarzyszyła wystawa obrazów 6-letniej Laury Sowińskiej „Kolorowy świat Laury” („Galeria pod Lemurem”) nawiązująca do tegorocznego hasła „Tygodnia Bibliotek”, na której pokazano zmiany jakie na przestrzeni lat zaszły
w bibliotece ułatwiające nie tylko pracę bibliotekarza, ale przede wszystkim służące Czytelnikom.
Nie zabrakło także imprez i spotkań zorganizowanych w filiach Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej.
Filia nr 5 w Chwaliszewie zorganizowała spotkanie dla przedszkolaków, wprowadzając je w magiczny świat teatru kamishibai. Dzieci obejrzały bajkę „Kotka Psotka”.
Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek dwie grupy przedszkolaków odwiedziły Filię nr 5 w Chwaliszewie. Pani bibliotekarka przypomniała dzieciom zasady panujące w bibliotece, jak dbać o książki a także pokazała, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami.
13 maja, bibliotekarka z naszej Filii nr 2 w Kobiernie zorganizowała spotkanie dla uczniów klasy trzeciej oraz przedszkolaków. Podczas spotkania, uczniowie mieli okazję poznać historię najstarszych i najsłynniejszych bibliotek świata. Przypomnieli sobie również zasady wypożyczania książek, rozkład książek na półkach oraz zasady postępowania z książkami.
Natomiast Filia nr 3 w Orpiszewie gościła czytelników z klasy II Szkoły Podstawowej. Podczas spotkania bibliotekarka zaprezentowała dzieciom zbiory filii, przeczytała fragment książki z serii ,,Ciekawe dlaczego” oraz zachęciła do wypożyczenia książek z biblioteki szkolnej i publicznej.