Za nami trzy dni pełne energii i kreatywności. W ramach realizacji proczytelniczych projektów edukacyjno-animacyjnych programu BLISKO, Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera zorganizowała cykl warsztatów dla młodzieży: "Legendy BLISKO Krotoszyna" - warsztaty projektowania literackich mobilnych gier terenowych dla młodzieży na podstawie książki „Legendy i podania ziemi krotoszyńskiej” pod red. Piotra Mikołajczyka, dyrektora Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie - partnera działania. Do udziału zaprosiliśmy młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie.
Celem warsztatów było ukazanie literatury w szerokim kontekście kultury współczesnej, przełożenie języka książki na nowoczesny język gier, atrakcyjny dla młodego odbiorcy, a jednocześnie umocnienie pozycji biblioteki w roli trzeciego miejsca, będącego blisko lokalnej społeczności.
Trenerka Anna Maciejewska to absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Od czterech lat związana z Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną w Suchym Lesie, gdzie pracuje jako bibliotekarka. Prowadzi warsztaty teatralne oparte na lokalnych legendach na wsiach z utrudnionym dostępem do oferty kulturalnej oraz warsztaty projektowania gier mobilnych z wykorzystaniem technologii ActionTrack.
Jako konsultanta poprosiliśmy pana Piotra Mikołajczyka, który z wykształcenia jest historykiem, a prywatnie tworzy gry przestrzenne.
Efektem trzydniowych spotkań jest stworzona przez młodzież na podstawie literatury gra mobilna. Kod QR do gry ( bezpłatnej dla graczy) zostanie umieszczony na stronie internetowej i będzie ogólnodostępny podczas trwania projektu.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia:
- pani Annie Maciejewskiej za fantastyczne warsztaty,
- panu Romanowi Olejnikowi, dyrektorowi ZSP nr 2 w Krotoszynie, za zgodę na udział uczniów szkoły w warsztatach,
- paniom Kamilli Szperzyńskiej, Agnieszce Obst i Lucynie Ziębie z ZSP nr 2 w Krotoszynie za opiekę nad młodzieżą,
- panu Piotrowi Mikołajczykowi, dyrektorowi Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie za wsparcie merytoryczne dotyczące legend i podań ziemi krotoszyńskiej
- a przede wszystkim młodzieży z ZSP nr 2w Krotoszynie za zaangażowanie i kreatywne pomysły.
Promocja gry nastąpi we wrześniu. O dokładnym terminie poinformujemy!
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”