Festiwal Japoński odbył się po raz trzeci w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera w dniach 5-6 września 2024 r., pod patronatem honorowym Ambasady Japonii w Polsce. Organizatorami byli Burmistrz Krotoszyna Natalia Robakowska i Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie.
Pierwszego dnia odbyły się warsztaty dla młodzieży na temat mang, które przeprowadził Wiktor Koliński, założyciel i prezes gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Fantasmagoria. Uczestniczyli w nich uczniowie ZSP nr 2. Dla dzieci przygotowano warsztaty z tworzenia latawców i origami. Młodzież z ZSP nr 1 mogła spróbować swoich sił w kaligrafii. Po południu wszyscy chętni, zarówno dorośli jak i dzieci mieli możliwość przymierzenia kimon. Warsztaty wspólnie z państwem Barbarą i Masakatsu Yoshida przeprowadziła Pani Sakamoto Miharu. Pierwszy dzień festiwalu zakończyła prelekcja Pana Masakatsu Yoshidy „Sposób wyrobu laki w Japonii”.
W piątek 6 września bibliotekarze powiatu krotoszyńskiego uczestniczyli w prelekcji „Zrozumieć mangi”. Miłośnicy sztuk walk mogli obejrzeć pokazy szermierki ken-jutsu battado oraz walk bronią miękką chanbarą w wykonaniu Szkoły Samurajów Samurai Juku z Warszawy. O godz. 16:00 odbyło się oficjalne otwarcie festiwalu. Wszystkich gości powitała dyrektor biblioteki Ewa Bukowska. Głos zabrali także Burmistrz Krotoszyna Natalia Robakowska oraz Daisuke Yamashita, I Sekretarz Ambasady Japonii i dyrektor Wydziału Kultury Ambasady Japonii. Po części oficjalnej podsumowano i wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Podróż po Japonii”. W tajniki parzenia herbaty wprowadził zebranych Pan Jakub Nantal podczas pokazu „Tradycyjna ceremonia parzenia herbaty”. Na zakończenie festiwalu Joanna Tanaka opowiedziała o swoich osobistych doświadczeniach z trzyletniego pobytu w Japonii.
Podczas festiwalu można było obejrzeć wystawę kimon i wyrobów z laki z kolekcji rodziny Yoshida. Swoje prace inspirowane kultura japońską zaprezentowali uczestnicy Otwartych Pracowni Plastycznych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Koło Gospodyń Wiejskich w Kobiernie wystawiło wyroby szyte ze skóry dzika.
Tekst i zdjęcia: KBP
Więcej zdjęć na: Facebook
Więcej zdjęć na: Facebook
Więcej zdjęć na: Facebook