Oferta zajęć edukacyjnych 2021/2022 w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej dla grup przedszkolnych.
Zapisy, wybór tematu i szczegółowe informacje w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera
w godz. 10:00-17:00. Prosimy o ustalenie tematu tydzień przed planowanym spotkaniem.
Istnieje możliwość wyboru tematu, po uzgodnieniu z nauczycielem.
Kontakt:
Oddział dla Dzieci i Młodzieży, tel: 575-250- 522, tel: 62-725-27-83 (wew. 17)
e-mail: wdladzieci@biblioteka.krotoszyn.plw
https://biblioteka.krotoszyn.pl/
Szczegółowe informacje dostępne są w bibliotece. Zapraszamy do współpracy. Prosimy o wcześniejsze ustalenie daty i godziny spotkań. Zajęcia są bezpłatne, przygotowane są przez pracowników Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej.
Lekcje biblioteczne
- „Tropem książek”. Poznajemy bibliotekę. W trakcie zajęć dzieci zapoznają się z księgozbiorem biblioteki oraz dowiadują się w jaki sposób można zostać czytelnikiem. Celem zajęć jest zachęcenie dzieci do czytania.
Zajęcia czytelnicze
- Cała Polska czyta dzieciom – głośne czytanie, Czytanie na dywanie -głośne czytanie. Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz praktykowania wartości moralnych: szacunku, odpowiedzialności, mądrości
i innych. Celem spotkań jest ukazanie biblioteki jako przyjaznego dla dziecka miejsca w środowisku. Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Propagowanie wśród dzieci głośnego czytania. - „Opowieść o misiu” – Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, poznanie historii książkowych misiów oraz zagadki z nimi związane. Kształtowanie u dzieci umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo- zadaniowych. Kształtowanie u dzieci poczucia poszanowania książek i zabawek.
- „Z książką na skwerze D-O-M” – Zapoznanie dzieci ze ścieżką edukacyjną „Od drzewa do książki”, głośne czytanie książek, zabawy i gry ruchowe na świeżym powietrzu.Kształtowanie nawyku uważnego słuchania
i wyciągania wniosków z przeczytanego tekstu. Zapoznanie z etapami powstawania książki. Wspólne ustalenie zalet książki - „Czarodziejska skrzynka” Teatr Kamishibai - Podczas spotkania dzieci słuchają bajek z teatrzyku Kamishibai: „Legenda o Smoku Wawelskim”, „Trzy świnki”, „Brzydkie kaczątko”, „O rybaku i złotej rybce”,” Kot w butach”, „Królewna Śnieżka”, „O wilku i siedmiu koźlątkach”, „Przygody pingwina Pingo” ( Kreatywny recykling i tajemnicza skrzynia), „Słowik”, „Legenda o Bazyliszku”, „Pani Zamieć”, „Diabeł i jego trzy złote włosy”, „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”, „Brat i siostra”. Doskonalenie umiejętności słuchania, rozwijanie wyobraźni, uczy kreatywnego myślenia.
- Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – zajęcia czytelnicze, głośne czytanie książek oraz zabawy ruchowe i animacyjne. Dzieci doskonalą swoją spostrzegawczość, pamięć, koncentrację oraz umiejętność czytania. Zapoznanie z zasadami korzystania z bibliotek, promowanie czytelnictwa wśród dzieci.
- „W królestwie książek”-zajęcia czytelnicze: czytanki, zabawy, zgadywanki, zabawy ruchowe i konkursy, celem zajęć jest poznanie bohaterów książek, które znajdują się w bibliotece. Poznanie literatury dla dzieci. Utrwalanie nawyku kontaktu z książką. Uczniowie potrafią wyjaśnić, dlaczego bibliotekę można nazwać „królestwem książek”, rozwijanie umiejętności swobodnego i poprawnego wypowiadania się, popularyzacja czytelnictwa.
- „ Książka lekarstwem dla dziecka” – Bajkoterapia - zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii promujące czytanie. Spotkania czytelnicze -podczas których podkreślana jest ważna rola książek w życiu każdego dziecka oraz ich właściwości terapeutyczne: lęk przed pójściem do przedszkola, strach przed ciemnością, dziecko nieśmiałe, złość, sprzątanie po zabawie. Wykonywanie zakładek do książki. Poprzez utożsamianie dziecka z bohaterami książek zniwelowanie u dziecka lęków.
- „Mała Książka -wielki człowiek” – zajęcia czytelnicze w ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Na podstawie książki „Pierwsze czytanki dla….”, zapoznanie się z utworami z książki, wykonywanie delfinków z różnych materiałów. Przygotowanie do samodzielnego czytania, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy. Promocja czytelnictwa jako bezpośredniej inwestycji
w przyszłość i sukces naszych dzieci – małych czytelników.
Warsztaty czytelnicze
- „Z Arkadym Fiedlerem na tropie zwierząt”- Zapoznanie się ze zwierzętami związanymi z podróżami Arkadego Fiedlera, wykonywanie pracy plastycznej – makiety oraz zwierząt mieszkających na poszczególnych kontynentach. Celem zajęć jest poznanie nowych zwierząt i kontynentów.
- „Elmer słoń w kratkę” - W trakcie zajęć dzieci poznają przygody słonia Elmera. Uczestniczą w zabawach oraz wykonują prace plastyczne. Dzieci dowiadują się, że każdy z nas może być inny, ale nie znaczy gorszy, zajęcia promują czytelnictwo.
- „Wyjątkowy Dzień Kubusia Puchatka” – warsztaty czytelnicze, tworzenie tortu urodzinowego plastycznego, zabawy ruchowe oraz wspólne śpiewanie piosenek. Poznanie postaci i przygód Kubusia Puchatka. Doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie.
Inne
- „Kulinarne spotkania z książką” – warsztaty kulinarno - literackie. Dzieci podróżują po literaturze
i poznają przepisy kulinarne znanych postaci z literatury polskiej i zagranicznej. Wykonują z przepisu dane kulinarne. Zapoznanie ze zdrowym jedzeniem i z literaturą kulinarną. Wyrabianie dbałości o higienę i estetykę przygotowywania, wydawania i spożywania posiłków . Rozwijanie umiejętności pracy w zespole. - "Sensoryka dla smyka”- zajęcia literackie. Dzieci zapoznają się z książeczkami sensorycznymi oraz słuchają głośnego czytania. Biorą udział w zabawach sensorycznych oraz ruchowych. Zajęcia wspomagają rozwój intelektualny, ruchowy i emocjonalno -społeczny, stymulują percepcję wzrokową, słuchową, sprzyjają rozwijaniu zdolności motorycznych, wspierają rozwój mowy i aktywizują komunikację, rozwijają kreatywność
i zainteresowanie otaczającym światem.